- - - Kalendář českých filmových premiér - - -

Česká Unie filmových distributorů (www.ufd.cz) vydává několikrát měsíčně aktualizovaný přehled filmových premiér (s daty, českými názvy a dalšími informacemi), které mají přijít do našich kin, a rozesílá ho redakcím a novinářům. Bohužel, jde o soubor ve formátu Microsoft Excel.

Vytvořil jsem skript, který se vždy po rozeslání nové aktualizace pokusí původní excelový soubor převést na databázi premiér a z té vygenerovat data pro Google Calendar. Zde je výsledek:

Jako samostatnou webstránku (žádný embed) můžete tento kalentář vidět zde.

Pokud používáte Google Calendar (je zdarma pro každého), stačí kliknout na tlačítko, které vidíte v pravém dolním rohu kalendáře zde na této stránce. To je všechno. Tím se vám přidá přehled aktuálních a plánovaných premiér mezi vaše kalendáře, můžete ho fulltextově prohledávat a bude se vám sám od sebe zcela automaticky aktualizovat v souladu s tím, jak bude UFD vydávat aktualizované verze přehledu.

Pokud si kalendář "Filmové premiéry" přidáte do svého gCalu, můžete si u něj také nastavit, že chcete každý čtvrtek (nebo několik dní předem) dostávat seznam aktuálních premiér e-mailem nebo SMSkou (zdarma). A obsah svého kalendáře (tedy i plánované premiéry) si můžete na calendar.google.com prohlížet i ze svého mobilu (objeví se vám pak jeho speciální verze, zjednodušená pro mobilní prohlížeče).

Údaje v tomto kalendáři si můžete prohlížet i bez gCalu, ve vašem internetovém prohlížeči - stačí když si zabookmarkujete tuto stránku (ale není to tak komfortní jako v gCalu a nemůžete používat fulltextové prohledávání).

Pokud používáte jiný kalendářový software, můžete použí tento odkaz na kalendářový soubor ICS (také se mu říká ICAL). I ten je automaticky updatovaný.

Pomaleji chápající znovu upozorňuji, že veškerá data v tomto souboru dává dohromady Unie filmových distributorů. Já tudíž nemohu nic dělat s jejich správností/nesprávností a pouze je zcela automatizovaně (aspoň dokud UFD nezmění formát té tabulky) převádím z jednoho hnusného formátu do jiného, trochu méně hnusného. Dále upozorňuji, že údaje v tomto seznamu se často mění a pokud dnes vidíte nějakou informaci o premiérách příštího měsíce (natož příštího roku), za týden může být všechno jinak.

Pár screenshotů:

Zobrazení celého měsíce. Kliknutím na film zobrazíte detailní informace o něm:

Kdo z vás neví, co je to "Azurová stopa", ten zřejmě neprovozuje žádné kino...